Коментарів немає

Оподаткування операцій. Податки при операціях купівлі-продажу нерухомого майна

Укладаючи угоди купівлі-продажу нерухомого майна, фізичні особи сплачують такі види податків і обов’язкових платежів:

державне мито або плату за вчинення нотаріальних дій ,збір на обов’язкове пенсійне страхування

Розглянемо кожен з видів зазначених податків більш детально.

Ціна об’єкта нерухомості визначається за згодою сторін, однак, вона не повинна бути нижчою від його балансової вартості, зазначеної в довідці-характеристиці БТІ.

При оформленні угоди купівлі-продажу нерухомості у приватного нотаріуса сплачується плата за вчинення нотаріальних дій, розмір якої не може бути нижче розміру державного мита.

Деяким категоріям громадян законодавець надає пільги по сплаті державного мита.

Відповідно до статті 4  Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від сплати державного мита звільняються наступні категорії громадян:

  •  інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
  •  інваліди 1 та 2 групи;
  •  громадяни, віднесені до першої та другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;

Звертаємо Вашу увагу, що зазначені категорії громадян звільняються від сплати саме державного мита, а не плати за нотаріальні послуги.  Тому, реалізувати своє право на пільгу Ви зможете тільки в разі оформлення угоди купівлі-продажу у державного нотаріуса.

 

Збір на обов’язкове пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» сплачується покупцем нерухомості в розмірі 1% від вартості нерухомості, зазначеної в договорі купівлі-продажу нерухомості.

У випадках покупки нерухомості за договорами, дарування або довічного утримання збір на обов’язкове пенсійне страхування не сплачується.

Продаючи свою нерухомість, продавець отримує дохід в розмірі вартості такого майна.  Закономірно виникає питання: чи підлягає сума отриманого доходу продавцем – фізичною особою оподаткуванню?

Перший  продаж протягом року будинку, квартири або кімнати (включаючи землю під таким об’єктом нерухомості, або присадибну ділянку) продавець сплачує податок в розмірі 1% від вартості майна, якщо загальна площа будинку, квартири або кімнати не перевищує 100 кв.м  .  .

При продажу зазначених об’єктів загальною площею понад 100 кв.м.  з частини доходу, пропорційної зайвому метражу, продавець сплачує податок в розмірі 5%, тобто, додатково до сплачуваного за 100 кв.м .;

Другій і більше протягом року продажу будинку, квартири, кімнати (включаючи землю під ними, присадибна ділянка) або при продажу інших об’єктів нерухомості (нр, дачних будиночків, гаражів, незавершеного будівництва) дохід продавця оподатковується в розмірі 5% від вартості такої  продажу.

При цьому, якщо здійснюється перша в році продаж будинку, квартири або кімнати (включаючи землю під ними або присадибну ділянку), то зазначена база оподаткування до того ж ще і зменшується на 10% за кожен рік володіння нерухомістю, починаючи з другого.  Однак же, сума податку не може бути менше мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня року в якому відбувається відчуження зазначених об’єктів нерухомості …

У всіх зазначених випадках продажу нерухомості, отриманої у власність після 01.01.2004р., При обчисленні доходу від продажу використовується договірна вартість, але не нижче оціночної вартості, розрахованої уповноваженим державним органом.

Під витратами на придбання об’єкта нерухомості – договірна вартість, зазначена в нотаріально засвідченому договорі купівлі-продажу, який підтверджує право власності продавця на такий об’єкт.

Податковим агентом при нарахуванні зазначених доходів, є нотаріус:

  •  який посвідчує відповідний договір;
  •  надає послуги по здійсненню розрахунків.

При цьому податок утримується нотаріусом за процедурою, аналогічною утримання та сплати держмита.  Закон так само передбачає можливість і самостійної сплати податку сторонами до нотаріального оформлення угоди.

Порядок справляння податку на доходи від продажу нерухомості в 2004 році законодавцем чітко не регламентований.

Відповідно до роз’яснень податкових органів, податок на доходи, отримані від продажу нерухомості, не буде утримуватися з громадян, які здійснюють такий продаж одноразово протягом року.

Якщо продаж нерухомості буде здійснюватися громадянами не один раз, то вона підпаде під ознаки підприємницької діяльності, і відповідно під порядок оподаткування, передбачений для утримання податків від даного виду діяльності.

Коментарі (0)